O mnie

Jestem historykiem specjalizującym się w kulturowej historii jedzenia i kuchni okresu nowożytnego (XVI-XVIII w.). Szczególnie interesuje mnie historia staropolskiej i niemieckojęzycznej literatury kulinarnej, idei kulinarnych i dietetycznych, a także zmysłu smaku. Jestem również zainteresowana tradycjami kulinarnymi regionu Kujaw i Pomorza.

Stopień doktora uzyskałam w 2018 roku, na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na podstawie rozprawy przygotowanej pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego, pt. “Smak i tożsamość. Polska
i niemiecka literatura kulinarna w XVII wieku". Skrócona wersja pracy ukazała się właśnie drukiem, nakładem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jestem także współautorką dwóch tomów staropolskich przepisów kulinarnych, wydanych w ramach serii źródłowej Monumenta Poloniae Culinaria.

Współpracuję z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK
w Toruniu i jestem członkiem Sieci Badaczy i Badaczek Jedzenia
i Picia.

Mieszkam w Toruniu i wraz z mężem Karolem wychowuję dwójkę małych piernikożerców. Celebruję niedzielne rodzinne śniadania, nie uznaję kuchenek mikrofalowych i rozmów wideo. Lubię ludzi, jedzenie i książki.

dr Marta Sikorska
badania nad historią 
i kulturą jedzenia

Media Społecznościowe